A természetben rengeteg nyugtató, kiegyensúlyozó hatású gyógynövény található. Ezek közül sorolok fel egy párat, és ismertetem röviden az idegrendszerre gyakorolt hatásukat.
Macskagyökér
A leggyakrabban alkalmazott növényi nyugtató. Nevét onnan kapta, hogy a gyökere szinte mágnesként vonzza magához a macskákat.
Növényi Seduxennek is nevezik – sok nyugtató hatású növényi készítmény összetevője. Már az Ókorban is ismert gyógynövényt Galénosz álmatlanság ellen javasolta. A népi gyógyászat elsősorban nyugtalanság, epilepszia és idegesség kezelésére használta.
Ezt a gyógynövényt hagyományosan mint nyugtatót és idegi alapú emésztési zavarok ellenszereként is alkalmazzák. Jó görcsoldó és simaizom lazító hatását klinikai vizsgálatok is igazolják. Szorongásos állapot esetén napi adagja 3 csésze gyökérzetből készült tea. Lazító fürdőt is készíthetünk belőle.
Levendula
A levendulát még a rómaiak hozták be Európába. Ez a pompás félcserje élénk lila virágaival és illatával sokaknak lett a kedvence. Már az illatának a belélegzése is nyugtatólag hat az idegrendszerre. Illóolaja jól használható fejfájásra, azonban fontos, hogy kis mennyiségben alkalmazzuk, mivel túladagolása csak fokozza a migrénes panaszokat. Teája fogyasztható ideggyengeség és olyan kellemetlen állapotok esetén, mint az idegi alapú remegés, reszketés, valamint hisztériára is. Nagyobb adagja azonban bódító hatású, ezért ne vigyük túlzásba a használatát. Jó fürdőadalék, vagy akár készíthetünk belőle levendulapárnát is, amely segíthet a jó alvásban.
Komló
Az egyik legjobb elalvást támogató gyógynövényünk. Kínában, Indiában és az észak-amerikai indiánok is használták álmatlanság és nyugtalanság kezelésére. Szokásos ajánlott adagja 1 csésze tea este lefekvés előtt.
Hatását fokozhatjuk más gyógynövények hozzáadásával, mint például a macskagyökér vagy citromfű. Álompárna adalékaként is alkalmazható.
Orvosi citromfű
Évezredek óta ismert gyógynövény. Avicena említi először idegnyugtató hatását. A népi gyógyászat számos betegség ellen használja, mint például ideges szívpanaszok és emésztési problémák esetén. Nagyon jó nyugtató hatású és finom tea főzhető belőle, amely javítja az alvás minőségét is, ha közvetlen lefekvés előtt isszuk. Még Alzheimer-kóros betegek állapotában is el lehet vele érni javulást. Emellett jó hatással bír az emésztésre, az epére és a májra. Mellékhatása nem ismert nagyobb adagokban sem. Kismamák számára is biztonságos a használata.
Orbáncfű
Enyhe lefolyású depresszió kezelésére is alkalmas gyógynövény.
Ezt a gyógynövényt tradicionálisan égési sebek és fekélyek kezelésére használták, valamint a népi hiedelem, mint az ártó gonosz szellemek és rontások elűzőjeként tartja számon. A belőle készült olajos kivonat nagyon jó hatású égési sebek, továbbá idegi eredetű fájdalmak, neuralgiák kezelésére is. Az idegrendszerre való hatására azonban csak a 20. században figyeltek fel.
Sokféle orbáncfű alapú standardizált készítmény kapható. Komolyabb esetekben érdemes inkább ezeket választani a tea helyett. Teából napi adagja 3-4 csésze. Ez a tea kiváló hatású klimaxos tünetek enyhítésére is. Alkalmazása esetén legyünk óvatosak a napozással, mivel fényérzékenységet okozhat különösen fehér bőrű egyéneknél.
Illatos macskamenta
Az illatos macskamentát régebben elsősorban nehézlégzésre alkalmazták, de zúzódásokat is gyógyítottak a segítségével. Ez a gyógynövény nem csak megnyugtat, hanem még az elalvást is elősegíti.
Ezen kívül még enyhíti az emésztési panaszokat. Meghűlés esetén is nagy hasznát vehetjük, hiszen nem csupán izzasztó, hanem lázcsillapító, nyugtató és fájdalomcsökkentő hatásokkal is rendelkezik.
Még az emésztőrendszerre is nyugtató hatással van. Bevethetjük gyomorrontás és hasmenés esetén is. Az illatos macskamenta csökkenti a menstruációs görcsöket, csillapítja a szorongásos fejfájást.
Készíthetünk belőle gyógyteát, amelyet hidegen és melegen is bátran fogyaszthatunk. Nyáron fogyaszthatjuk hidegen jégkockával, ugyanis ilyenkor frissít és hűsít, melegen fogyasztva viszont lázat csillapít, és nagyszerűen izzaszt.
Teakészítés: tegyen egy csészébe egy evőkanálnyi szárított gyógynövényt, öntse le 2 dl forró vízzel, hagyja állni tíz percig, majd szűrje le.
Golgotavirág
A golgotavirág (Passiflora incarnata) eredeti hazája Közép és Dél- Amerika. Európában viszonylag új gyógynövénynek számít. Gyönyörű virága és ízletes termése miatt is kedvelt.
Mint gyógynövényt eredeti hazájában álmatlanság és idegesség kezelésére használták. Rengeteg flavonoidot tartalmaz, jó görcsoldó és nyugtató hatású. Még epilepsziás görcsrohamoknál is használható. Teljesen biztonságos, mellékhatások nélkül hat, ezért még gyerekeknél is alkalmazható (számukra a felnőtt adag fele adható 6 éves kortól). Adagja 4-8g két-három részletre elosztva a nap folyamán. Kivonata gyári készítményekben is kapható. Itt tartsuk be a termékre vonatkozó adagolást.
Teakészítés: 2,5 dl forrásban lévő vizet öntünk 2-3g (1-2 teáskanál) szárított teára, és lefedve állni hagyjuk 15 percig.